Ubytování a tipy na výlety Jizerské hory a Krkonoše seznam S-Ž

Tipy na výlety - abecední seznam S-Ž

Uvedené vzdálenosti zajímavých míst jsou pouze orientační a jsou měřeny vzdušnou čarou.

Safírový potok - 9,30 km

Jeden z pravých přítoků řeky Jizerky. Ve 2. polovině 16. století se zde těžila řada drahých kamenů, zvláště safírů a zirkonů. Safírový potok byl však proslulý výskytem dalších 30 druhů minerálů, včetně iserinu a pleonastu. V současné době je chráněnou přírodní rezervací.

Severák - 5,40 km

Tento vrch se tyčí nad Hraběticemi, severozápadně od rozhledny Slovanka. Před lety se zde začal budovat zimní areál pro nejmenší. Upraven je pro ně svah, vlek a mají zde i lyžařskou školku. Ale ani rodiče nepřijdou zkrátka. Pro ně jsou zde prudší svahy různé povahy. Vhodné prostředí je zde také pro běžkaře. Na vrcholu kopce stojí chata Severák skryta v lese. Ta vám nabízí své služby den co den. A pokud přeje počasí, dohlédnete z Jizerek až do Krkonoš!

Skála Zvon - 14,40 km

Skála Zvon leží ve státní přírodní rezervaci Poledník. Je to nejznámější skála Jizerských hor. Všechny cesty na vrchol jsou minimálně pátý stupeň obtížnosti z toho Česká spára byla řadu let nejtěžší horolezecká cesta v Jizerských horách. Do vrcholu je zasazen cepín se jmény horolezců. Asi nejznámější jizerskohorská skála v severních svazích hor v rezervaci Poledník. Poprvé na jejím vrcholu stanuli lidé 26. června 1921. Česká spára na Zvonu je považována za nejobtížnější výstup v Jizerských horách (je klasifikována jako VIc).

Sklárna v Harrachově - 12,40 km

Při návštěvě Harrachova byste určitě neměli vynechat prohlídku sklárny. Seznámíte se s jejím provozem a také s tím, jak křehká skleněná krása vlastně vzniká. Při exkurzi sklárnou, která se koná vždy jen v pracovní den od 8 do 12:30 hod., jistě oceníte umění sklářů, jejich souhru a pracovní postupy. Budete překvapeni, co všechno je člověk schopen vyrobit jen s pomocí několika nástrojů ze žhavé skloviny. Na stěně v huti je umístěna socha sv. Floriána, který dohlíží na to, aby sklářům nevyhasly pece.

Skokanské můstky - 12,20 km

Můstky se nachází kousek za Harrachovem. Vydáte-li se po cestě kolem spodní stanice sedačkové lanovky, kterou minete a budete pokračovat po cestě, která vede do kopce, dojdete k nim bez nějakých obtíží. Můstek pro lety na lyžích byl vybudován v letech 1978 - 1979 jako šestý a poslední na světě. Nalézt zde můžete dva můstky s kritickými body 120 a 180 metrů. Na největším můstku (říkají mu mamutí) se v roce 1980 konaly první mezinárodní závody v letech na lyžích v naší republice a jeho rekord je 204m.

Smědava - 10,30 km

Osada v centru Jizerských hor na silnici spojující Hejnice a Desnou (pouze v létě!). Je zde restaurace, s poměrně širokou nabídkou, ale v zimě o víkendech dost plno.

Smrk - 15,00 km

Nejvyšší hora české části Jizerských hor (1124 m). Kdysi se zde stýkaly hranice tří zemí - Čech, Slezska a Lužice. Dřevěná rozhledna z r. 1892 i turistická chata byly po r. 1945 zničeny. Připravuje se stavba nové rozhledny. Smrk je nejvyšší hora české části Jizerských hor (polská Wysoka Kopa měří o 3 metry více). Vrcholek Smrku netvoří vrcholové skalisko, ale spíše plošina s označením triangulačního bodu (Wysoka Kopa je ještě plošší a bez triangulace). V roce 1892 byla na Smrku postavena dřevěná vyhlídková věž. Nad tehdejším smrkovým mořem to musel být úchvatný rozhled! Obrázek vpravo zachycuje plochý vrchol Smrku o 99 let později (betonové základy vyhlídkové věže leží od vrcholu zhruba západním směrem). V současné době (1998) jsou již i tyto polomrtvé stromy odtěženy a v trávě se krčí sazeničky smrků, z nichž by měl povstat nový les, kvůli kterému se zase jednou bude muset stavět nová rozhledna...
Rozhlednu zde novoměstští občané chtěli znovu postavit před několika lety. Ve sbírce se však nepodařilo sehnat dostatek peněz, a tak si dřevěnou maketu rozhledny můžeme alespoň prohlédnout v informačním středisku ČSOP na Jizerce. Severně od vrcholu je do vztyčeného kamene zasazena pamětní tabule (nově opravena) na počest německého básníka Theodora Körnera, který sem zavítal 16. srpna 1809.
Z jihu vede na Smrk stezka s všeříkajícím jménem Nebeský žebřík. Na obrázku je pohled z této stezky směrem k masivu Jizery. Ze Smrku vedou na jih a sever cesty podél státní hranice. Severní (modrá značka) vede až do Nového Města pod Smrkem, bývalého hornického města založeného 1584. Cesta prochází kolem Měděnce a Rapické hory, kde se těžívala cínová ruda - kasiterit. "Cínová horečka" trvala pouze 50 let a od poloviny 17. století těžba ustala. Některé ze štol se dodnes dochovaly, jako například Beránek Boží vpravo na obrázku. Nachází se na levém břehu Hraničního potoka na východním úbočí Rapické hory. Mříže chrání pochrupující netopýry před lidmi a lidi před zřícením stropu štoly.

Smrt Hanse Simmona - 10,40 km

Pomníček Hanse Simmona najdete poblíž zeleně značené cesty ze sedla Holubníku na Černou horu. Na tabulce je německý nápis, který v překladu říká: "Vykoupen z pozemských útrap a tíhy, nalezl v této lesní samotě náš nezapomenutelný Hans v květu svého mládí vytoužený věčný klid *1911 - _1930." Nalezli jej až po měsíci hledání, měl až na kost přeřezanou tepnu. Údajně spáchal sebevraždu kvůli špatnému vysvědčení a proto, že jej rodiče nutili do zaměstnání, které se mu nelíbilo.

Smržovka - 1,90 km

Smržovka leží v údolí Smržovského potoka a říčky Kamenice včetně jejich přítoků. Zaujímá rozsáhlé území od rozvodí Severního a Baltického moře na západě téměř až k soutoku Desné s Kamenicí a v Tanvaldě na východě. Na jihu tvoří hranici zalesněný hřbet Černé Studnice a Muchova, na severu jižní svahy Bukové hory a řeka Kamenice. Smržovka spadá do české části Euroregionu Nisa a patří do zóny pobytové rekreace. Osídlení bylo zaznamenáno již kolem roku 1528. První zmínka o Morgenstern je v roce 1568. České jméno Smržovka po houbě smrži si němečtí přistěhovalci vyložili jako Smržovku - čili řemdih, což je středověká zbraň podobná smrži a nazvali obec Morgenstern: V němčině znamená jak jitřenku, tak Smržovku. Ve všech historických podkladech je psáno jméno Morgenstern, později došlo k chybnému přepisu na Morchenstern. Podle druhé verze jméno Morgenstern (Jitřenka) dostala osada od prvních osídlenců - dřevorubců ze západních částí Krušnohor. S tímto jménem se můžeme setkat v oblasti Krušných hor i v současné době.

Souš - 5,90 km

Osada na říčce Černé Desné je uváděna poprvé r. 1755. Český název vznikl překladem německého pojmenování Darre, což znamená suché místo, uschlý les nebo sušírnu lnu. V l. 1912-15 musela zčásti ustoupit přehradě, která dnes slouží jako zdroj pitné vody. Sypaná hráz je 364 m dlouhá a 21 m vysoká.

Stráž - 14,00 km

Skalní výchoz, který je součástí soustavy tzv. "strážníků" na sv. pomezí Čech. Je zde výhled na Paseky nad Jizerou, Rokytnicí nad Jizerou a na vrchol Kotle.
Na svahu Stráže v blízkosti lyžařského vleku stojí Horský hotel Stráž, postavený Vinohradský Sokolem v r. 1933.

Strom ve Sklenařicích - 11,40 km

Památný strom - Jsme ve Sklenařicích, nedaleko Vysokého nad Jizerou, kde byl v roce 1998 Okresním úřadem v Semilech vyhlášen JILM HORSKÝ (Ulmus glabra), za památný strom. Kmen měří po obvodu 3,41 m, koruna dosahuje do výšky 25,5 m a stáří se datuje asi na 150 let. Tento památný JILM naleznete nedaleko známého hostince Mexiko pod silnicí ve směru na Jablonec nad Jizerou, těsně za hranicí ochranného pásma KRNAP. Jilm roste nedaleko rekreační chalupy č. p. 143, jejíž prostředí zkrášluje. Strom je zdravý, silný a vitální a celkově se nachází ve velmi dobré kondici. Zajeďte si k němu načerpat novou energii a pohladit svou duši!

Strom ve Vysokém - 12,50 km

Pamatný strom - Ve Vysokém nad Jizerou byl v roce 1997 vyhlášen památný strom. A který že to byl? Stal se jím JILM HORSKÝ (Ulmus glabra), široký po obvodu 3,90 m a vysoký 26 m. Naleznete jej u rekreační chalupy č. p. 164 na jihozápadním okraji Vysokého. Jilm má mohutnou korunu se dvěma hlavními větvemi, mezi kterými se uchytil malý jeřábek. Důkazem o dobré kondici stromu vám může být třeba to, že naposled byl ošetřen v roce 1997 a od té doby odbornou pomoc zatím nevyžaduje.

Studená - 14,20 km

Nad horskou osadou Studenovem se vypíná Studená. Na severním svahu hory prochází jedna z krkonošských tras - Janova cesta, která je určena turistům, cykloturistům i lyžařům. Severozápadně od Studené můžete dojít ke skalnímu výchozu-Janově skále, kde se vám naskytne nádherný výhled na západní část Krkonoš.

Suché skály - 13,30 km

Dříve Kantorovy varhany, taky nazývané českými Dolomity. Národní přírodní památka vyhlášena v roce 1965, nachází se 1,5 km od Malé Skály. Jde o krajinářsky velmi atraktivní, pískovcový, ostře rozeklaný hřeben. Okolí je atraktivní pro turistiku.

Šámalův pomník - 9,70 km

Doktor Šámal byl význačným politikem a prvním kancléřem prezidenta Československé republiky T.G. Masaryka. Byl i vášnivým lovcem, a proto v třicátých letech jezdil za zvěří do Jizerských hor na "zámeček" na Novou louku, který stát vyvlastnil hraběti Clam-Gallasovi. Za 2. světové války byl dr. Šámal za odboj proti nacistům popraven. V roce 1947 mu myslivci na Nové louce slavnostně odhalili kamenný pomník s bronzovým reliéfem. V létě 1960 pak pomník vytrhli pracovníci kamenolomu v Rochlicích autojeřábem a odvezli ho do lomu. Obě bronzové desky zachránil RNDr. Miloslav Nevrlý (autor Knihy o Jizerských horách). V květnu 1968 je vydal tehdejšímu řediteli Lesního závodu, který chtěl pomník obnovit. V srpnu však přijeli ruští okupanti a o pomníku se přestalo mluvit. Až 8. září 1990 byl pomník na Nové louce znovuodhalen.

Tanvald - 3,50 km

Tanvald leží ve východní oblasti severočeského kraje na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. První zmínky o Tanvaldu pocházejí ze 16. století. Současné město vzniklo spojením obcí Tanvald a Šumburk nad Desnou. Dalšími městskými částmi jsou Český Šumburk, Horní Tanvald a Žďár. Od 19. století je historie města úzce spajata s rozmachem textilního a sklářského průmyslu. Tanvaldsko je pro své přírodní krásy rovněž vyhledávaným místem rekreace a odpočinku...

Tanvaldský Špičák - 1,90 km

Tanvaldský Špičák - 831 m n.m., výrazný vrch a středisko sjezdového lyžování v Jizerských horách. Na vrcholu je kamenná rozhledna z roku 1909 (k výročí 60. narozenin císaře Františka Josefa I.) a o rok mladší turistickou chatou. Dnešní podoba rozhledny pochází z dostavby v r. 1930.
Dne 4. května 2002 byl zde slavnostně odhalen KČT v Tanvaldu památník tanvaldských turistů za účelem připomenutí počátku nového milénia.

Terezínka - 4,40 km

Terezínka - skalní vyhlídka nad Tanvaldem, zpřístupněná r. 1853. Pro snadnější přístup jsou zde schody se zábradlím. Starší jméno vyhlídky je Šouf, dnešní název připomíná manželku tanvaldského továrníka Mayera, který vyhlídku nechal na svoje náklady vybudovat.

Velké Hamry - 5,60 km

Obec Velké Hamry vznikla v roce 1914 sloučením osad "Hoření Hamr" a "Dolení Hamr". V roce 1926 byla povýšena na město, statut města jí byl udělen v roce 1968. Části obce jsou: Velké Hamry I se Svárovem, Velké Hamry II (Hamrska) a Bohdalovice. Velké Hamry leží v podhůří Jizerských hor pod kopcem Muchov (786 m) na březích řeky Kamenice. Na mapě tvoří pomyslný trojúhelník s městy Jablonec n.N. a Železný Brod. Název města, stejně jako název jedné jeho části - Svárov - připomíná starou železářskou tradici. V minulém století a na počátku tohoto zde byly postaveny 2 textilní továrny, ve kterých se, byť v omezené míře, textilní výroba zachovala dodnes. Velké Hamry leží na trati Železný Brod - Liberec. Jezdí tudy autobusové linky Desná - Železný Brod - Semily, Jablonec n.N - Zlatá Olešnice, Jablonec n.N. - Vysoké n. Jizerou a linka Praha - Harrachov. Okolní příroda skýtá ideální podmínky k rekreaci a letní i zimní turistice.

Velký Štolpich - 12,40 km

Na potoce Velký (Černý) Štolpich, který protéká NPR Štoplichy, se nachází krásné vodopády. Je zde také jeden z největších vodopádů u nás.
Odsud se dostanete po značených trasách k NPR Frýdlantské cimbuří, kde je nádherný výhled do kraje.

Vodopád Černé Desné - 5,30 km

Kaskáda několika vodopádu z nichž nejvyšší má asi 10m. Leží zhruba v polovině vzdálenosi mezi přhradou Souš a vesnicí Desná, v celém úseku říčka Černá Desná protéká strmým hlubokým údolím.

Vysoké nad Jizerou - 12,50 km

Podkrkonošské městečko Vysoké nad Jizerou se rozprostírá v Libereckém kraji nedaleko městečka Semily a Bozkovských jeskyní. Městečko je známé jako lyžařské centrum, které mimo jiné oplývá také mnoha kulturními tradicemi, o čemž vypovídá i fakt, že tohle město bylo založeno jako hospodářské a sklářské centrum. Milovníci historie mohou navštívit místní muzeum, které je v provozu od roku 1930. Prohlédnout si zde mohou expozici předmětů z Vysocka. Pro ty, kteří uvítají trochu výtvarného umění, je zde galerie se svými vzácnými obrazy, další expozice představuje tradice a kroje, starodávné předměty, fotografie oblasti před mnoha lety a asi nejpozoruhodnějším objektem místního muzea je starý pohyblivý Metelkův Betlém, který si také získal největší zájem návštěvníků.

Zbirohy - 15,00 km

Zbirohy - zřícenina hradu na skalnatém ostrohu (542 m) nad levým břehem Jizery. Připomíná se r. 1388. Hrad byl založen na třech skalách. R. 1388 dobyt vojskem Václava IV. na Markvartovi z Vartenberka, který králi odepřel poslušnost a později zemřel v jeho vězení. R. 1442 byl hrad pobořen.

Železný Brod - 12,30 km

Železný Brod, město skla, přírodních krás i lidových památek, vzniklo pravděpodobně v 11. až 12. století při zemské stezce, která vedla k pruským hranicím. Letopočet 1501, který je na městském znaku, znamená obnovení městských práv českým králem Vladislavem II. Až do dnešní doby nám zůstávají rázovité dřevěné domky "Na Trávníkách", "Běliště", "Klemencovsko", ale také empírové stavby kamenné, tzv. "Knopovsko" a "Jechovsko", kostel sv. Jakuba, kostnice, vzácná dřevěná zvonice a mnoho dalších památek.
V centru města na náměstí 3. května můžete navštívit Městské muzeum, jehož součástí jsou i kulturně a historicky vzácné depozitáře. Dávnou historií také dýchá soubor chráněných památek lidové architektury v památkové rezervaci "Trávníky". Nejkrásnější a největší roubená stavba v Železném Brodě "Běliště" se svým nádherným souborem soch nezůstane u návštěvníků bez povšimnutí.
Každoročně se konají v Železném Brodě prázdninové výstavy skla ve zdejší střední umělecko-průmyslové škole sklářské. Škola, která se nachází v blízkosti náměstí 3. května, vystavuje velkolepé práce svých studentů, profesorů, absolventů a dalších sklářských výtvarníků.
Přímo na náměstí milovníky skla uspokojí dvě prodejny s bohatou nabídkou sklářských výrobků od místních podniků i soukromých výrobců.
V parném létě osvěží a radost poskytuje rozlehlé koupaliště s jedním z nejdelších tobogánů v naší republice.
Svou výhodnou polohou mezi Českým Rájem, Krkonošemi a Jizerskými horami slibuje návštěva Železnobrodska nejednu zajímavou turistickou procházku.
map-czech

Související články:

Tipy na výlety do Jizerských hor a Krkonoš s ubytováním na ranči u koní
Ubytování a tipy na výlety Jizerské hory a Krkonoše seznam A-E
Ubytování a tipy na výlety Jizerské hory a Krkonoše seznam F-K
Ubytování a tipy na výlety Jizerské hory a Krkonoše seznam L-R


 

Ubytování v penzionu v Jizerských horách

vítejte Cesky Polski Deutsch English Nederlands Français

 

Penzion U potoka - ubytování Jizerské Hory & Krkonoše | Sitemap | Webdesign & SEO - Atweb

Partneři: Dovolená Itálie bungalovy a hotely | Garážová vrata a brány | Levné ubytování penziony a hotely ČR | Přepravníky a přívěsy pro koně | Anglonubijská koza | Anglo-Nubian Goat | Originální české speciality na grilu a z udírny | Chov Anglo-nubijských koz | Domeny na prodej - Domain for sale