Ubytování a tipy na výlety Jizerské hory a Krkonoše seznam L-R

Tipy na výlety - abecední seznam L-R

Uvedené vzdálenosti zajímavých míst jsou pouze orientační a jsou měřeny vzdušnou čarou.

Liberec - 14,00 km

V tomto městě stojí za pozornost především novogotická radnice na náměstí, s jednou velkou a dvěma dalšími věžičkami. Dále zavítejte do Větrné uličky s hrázděnými domy ze 17. století. Masarykova ulice vám nabídne prohlídku pozoruhodných uměleckých sbírek v Severočeském muzeu.
V okrajové části Liberce se rozprostírá v nádherném prostředí Lidových sadů Zoologická a Botanická zahrada. Zoo byla založena v roce 1904 a je nejstarší v Čechách. Botanická zahrada vznikla už v roce 1876 a vlastní největší sbírku masožravých rostlin u nás. Pěstuje se zde na 1000 druhů orchidejí a téměř 1000 druhů kaktusů. Velkou pozoruhodností je mohutný komplex akvárií a jedno obrovské akvárium sladkovodní. Zoo i Botanická zahrada jsou přístupné po celý rok.

Lučany nad Nisou - 2,50 km

Ves, doložená, od r. 1623, byla povýšena na město 10. prosince 1913. Na své pečeti měla obec znak pelikána na hnízdě, krmícího mláďata svou vlastní krví. Téhož znamení používaly Lučany i po svém povýšení na město. Ve fondech Státního ústředního archivu nebyl bohužel nalezen žádný doklad, který by svědčil pro povýšení a udělení znaku, ani proti němu. Jediným dokladem tedy zůstává razítko z roku 1913. Město trvá na uznání svého znaku zároveň s povýšením. Dnes jsou Lučany významnou sklářskou a rekreační obcí. Do její správy patří také Jindřichov a Horní Maxov s řadou penzionů, chat a dalších rekreačních zařízení. Je zde také několik vyhlášených restaurací. Oblast je vhodná především k běžeckému lyžování a jízdě na horských kolech.

Maiwaldova smrt - 11,90 km

Gustav Maiwald z Ferdinandova zemřel při svážení dřeva pod saněmi 2. února 1930 u mostu pod vodopádem Velkého Štolpichu.

Malá Skála - 13,20 km

Malá Skála - letovisko v údolí Jizery. Připomíná se r. 1432. Hrad Skály, zvaný též Vranov byl založen na příkrém skalním hřebenu nad pravým břehem Jizery před r. 1425, ale již koncem 15. stol. byl opuštěn. Zříceniny hradu dal po r. 1820 upravit majitel panství Römisch jako skalní Panteon na paměť známých osobností. V podhradí tvrz ze 16. stol., přestavěná na barokní zámek. Množství lidových roubených staveb. Rodiště spisovatelky Jarmily Glazarové (1901-1977).

Mechovice - 10,30 km

Zalesněný kopec severně od obce Paseky nad Jizerou. Je jednou z vědecky významných lokalit západní části Krkonoš, které obsahují unikátní ekosystémy.

Medenec - 14,30 km

Medenec - vrch (544 m) je nejvyšší částí Železnobrodské vrchoviny, sevřený mezi údolím Vošmendy, Kamenice a Jizery. V západním temeni kopce u obce Spálov je mohutný čedičový útes Myší skála, která spadá do údolí Jizery asi 40 m vysokou členitou stěnou.

Melzerův pomníček - 10,60 km

Při stavbě Bedřichovské přehrady na Černé Nise v letech 1903-1905 vedla v místech dnešní lesní silnice z Bedřichova k přehradě úzkokolejná železnice. Sedmadvacetiletý četník Robert Melzer doprovázel 19. srpna 1905 pokladníka s výplatou na staveniště přehrady. Při návratu použil právě této železnice, i když jízda osob byla zakázána. Ve stoupání se utrhl zadní vagón, sjel zpět a četníka zranil tak těžce, že o čtyři dny později v liberecké železnici zemřel. Pomníček stojí asi kilometr před přehradou po pravé straně cesty.

Mlynářův kříž - 10,70 km

Kříž byl postaven jako vyjádření zbožnosti a vděku na památku rudolfovského mlynáře Antonína Jägera, který zemřel roku 1864. Starý rudolfovský mlýn stával v údolí Černé Nisy od začátku 17. století a byl znám pod německým jménem Buschmühle.

Mrtvý vrch - 14,00 km

Jeden z vrcholů Slezského hřebetu, ohraničující severozápadní část Krkonoš. V blízkosti Mrtvého vrchu leží jižním směrem Bílý vrch a na východě najdete loveckou chatu Alfrédku. Oba vrchy obchází tzv. Janouškova cesta, vedoucí z Nového Světa až k vrcholu Luboch a která je určena turistům, cykloturistům i běžkařům.

Mšeno - 6,20 km

Přehrada Mšeno na Mšenském potoce v katastru města Jablonec nad Nisou byla vybudována v letech 1906 až 1909. Podnětem k výstavbě přehrady byly katastrofální povodně na konci 19. století, zejména povodeň z 30. července 1897.

Muchov - 3,90 km

Muchov je název pro velice zajímavý skalní útvar, který se nachází na Jablonecku východním směrem od města Liberec a tyčí se nad malou obcí Velké Hamry na Černostudničním hřebenu. Místo je vhodným turistickým cílem.

Mumlavský důl - 14,70 km

Údolí ledovcového původu, v dolní části Mumlavský vodopád, v korytě Mumlavy zvláštní geomorfologický jev - obří hrnce (Čertova oka).

Mumlavský vodopád - 14,20 km

Když pojedete okolo Harrachova, nenechte si ujít návštěvu Mumlavského vodopádu, ke kterému dojdete podél řeky Mumlavy, jak jinak. Na tohle překrásné místo se dostanete od sklárny pohodlnou červenou turistickou značkou nebo můžete zvolit druhou možnost, kterou je značka modrá, vedoucí od autobusového nádraží, a ta je kratší. V okolí Harrachova můžete na řekách najít více podobných úkazů, jako je tento vodopád, ale určitě se tomu Mumlavskému nevyrovnají. Jeho výška dosahuje až 8 metrů a široký je 10 metrů. V každém ročním období je jiný, takže ať přijedete kdykoliv, vždy jej spatříte v jiné podobě.

Muzeum skla a bižuterie - 6,70 km

Pokud se chcete pokochat pohledem na skleněnou krásu, můžete navštívit Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Z Plavů se za pár minut dojede do Tanvaldu a odtud je to do Jablonce jen něco přes deset kilometrů. Honosná secesní budova muzea, která stojí mezi Dolním náměstím a autobusovým nádražím už téměř sto let, připomíná zlaté časy města na přelomu století. Jablonec tehdy patřil k nejbohatším městům monarchie a z té doby je tam mnoho secesních památek. Muzeum, které v krásné stavbě nahradilo po druhé světové válce původní obchodní dům, se může mimo jiné pochlubit právě nejdelším náhrdelníkem na světě, který ze skleněných perel sestavili studenti tamější umělecko-průmyslové školy a pak ho obtočili kolem celé jablonecké radnice. Náhrdelník měří dvě stě dvacet metrů a v muzeu je zavěšen na schodišti. Stálá muzejní expozice je vzpomínkou na šikovnost našich předků a lze tu vidět skleněné výrobky nejen historické, ale i ty nové. Antické výtvory tak doplňuje umění současných sklářů. Výstava připomene i slavnou minulost jabloneckého sklářství, vždyť nejstarší sklárna v nedalekém Mšeně vznikla už v polovině 16. století. Hlavní budova jabloneckého Muzea skla a bižuterie je pro návštěvníky otevřená vždy od 9 do 16 hodin, v sobotu a v neděli je mezi 12 a 13 hodinou přestávka. Dospělí zaplatí za prohlídku čtyřicet korun, děti deset korun.

Muzeum v Harrachově - 12,40 km

Počátek výroby skla v Harrachově se datuje zhruba do 14. století a umění místních sklářů, kteří byli uznáváni po celém světě, si můžete prohlédnout v místním muzeu, jež je v provozu od roku 1993. Na exponátech, které v muzeu najdete, si můžete ověřit, že se výroba skla přizpůsobovala jednotlivým obdobím a tomu, co se zrovna lidem líbilo. A jaké sklo zde vlastně můžete obdivovat? Tak například sklo ryté, malované, broušené, hutně tvarované, sklo pro parádu, ale také sklo užitkové, svítilny, lampičky, lustry a mnoho dalších exponátů, které jistě stojí za vaši pozornost.

Muzeum ve Vysoké - 12,50 km

Muzeum ve Vysoké je dnes pod správou města a jeho expozice je ukázkou tradičního národopisného sběratelství. Množství exponátů je tak velké, že během jedné návštěvy je nelze všechny pojmout. Proto vás pan Vladimír Hladík - ředitel tohoto muzea - zve na prohlídku nejen jednou. A na co se můžete těšit? Třeba na to, že si budete moci prohlédnout např. obrázek známé Vysocké madony z 1. poloviny 14. století, pohyblivý Betlém Jana Metelky ze Sklenařic z let 1878 až 1914, dále stroj na výrobu vysockých baček - soukenné obuvi, jejíž podrážka se skládá až z 12 vrstev. Podkroví budovy slouží jako obrazová galerie, proměněna občas ve výstavní plochu.

Nad mýtem - 10,60 km

Zalesněný vrch v západní části Krkonoš leží jižním směrem od Harrachova. Na jeho úbočí (mezi Kořenovem a Harrachovem) se nachází významná silniční křižovatka s čerpací stanicí Na Mýtě.

Návarov - 9,20 km

Návarov je jedním z nejmalebnějším míst libereckého kraje i bez toho, že by se řadilo k velkým turistickým centrům či oblastem u nás. Jedná se o osadu, nacházející se na rozhraní Jablonecka a Semilska v údolí říčky Kamenice, z něhož se tyčí mohutné lesnaté kopce, ve kterých můžete objevit i několik desítek metrů vysoké skalní stěny s převisy, které jsou ideální pro amatérské i pokročilé horolezce. První zmínky o obci jsou z roku 1365. V obci je barokní zámek z r. 1666, který vyhořel r. 1827 a o sto let později byl renovován.

Návarov - 8,90 km

Zříceniny hradu ležící na skalnatém ostrohu u stejnojmenné obce, jihovýchodně od Jablonce nad Nisou.
Hrad byl založen ve 2. polovině 14. století. Za vlády Jiřího z Poděbrad se krátce dostal do jeho majetku, ale již roku 1469 byl jako majetek Zajíců z Házmburka obležen a dobyt královskými vojsky. Po drancování švédských vojsk za třicetileté války nechal císař Ferdinanda III. v roce 1644 hrad zbořit.

Nová Louka - 9,80 km

Samota na Blatném potoku. Na místě "nové" paseky z r. 1630 byla postavena sklářská huť, která stála v letech 1756 - 1817. Pozůstatkem huti je panský dům, přestavěný r. 1844 na lovecký zámeček, pozdější sídlo státních lesů (po r. 1930).
V okolí je stejnojmenná přírodní rezervace (vyhlášena r. 1987).

Novosvětský průsmyk - 13,40 km

Mezinárodní hraniční přechod do Polska, tvoří předěl mezi Krkonošemi a Jizerskými horami.

Nový svět - 11,90 km

Bývalá sklářská osada, nyní součást Harrachova, rekreační středisko, lyžařský vlek, muzeum-galerie, benzinové čerpadlo.

Ořešník - 13,00 km

Výrazný žulový vrchol (800 m. n. m.) nad obcí Hejnice. Příkře spadá do údolí Štolpišského potoka. Je součástí státní přírodní rezervace Štolpichy. Na jeho příkrých svazích je množství horolezeckých skal.

Památka V. Splítkové - 6,20 km

Nedaleko hráze přehrady na Kamenici (Josefodolské), na hřebeni mezi Jelením a Hlubokým potokem je tato pamětní tabule. Zmrzlé tělo čtyřiatřicetileté dívky zde našli 2. března 1968 dva lesní dělníci. Byla duševně nemocná a žila se svými rodiči v Liberci. 28. února odešla s osmi korunami na obvyklý nákup do mlékárny. Nikdo neví, proč si za zbylé peníze koupila na nádraží lístek do Josefova Dolu, kam také dojela. Již za šera se vydala směrem k horám. Ze stop bylo patrné, že na konci své cesty již často padala únavou. Nádobu s mlékem donesla neporušenou až na konec své pouti.

Paseky nad Jizerou - 10,20 km

Obec se zachovalými dřevěnými roubenými chalupami, kostel sv. Václava z r. 1786, muzeum K.V.Raise, působiště podučitele V. Metelky, z jehož zápisků Rais čerpal pro svůj román (Zapadlí vlastenci), kde Paseky nazývá Pozdětínem. V blízkosi najdete poštu, autobusovou zastávku, občerstvení.

Polední kameny - 12,00 km

Skalní hřeben nad severním úbočím Jizerských hor - vyhlídka na Bílý Potok a Hejnice. Součást rezervace Frýdlantské cimbuří, kam patří též další skály v severním úbočí a vodopády Černého potoka.

Porscheho smrt - 11,00 km

Pomníček leží zhruba kilometr proti proudu Nisy nad Bedřichovskou přehradou přímo na břehu. Nápis na obelisku v němčině říká: "Zde na tomto místě byl 25. června 1874 dopoledne mezi 10. a 11. hodinou, když procházel touto pasekou za obchodem s kůrou a dřevem, úkladně zastřelen ranou do krku ze vzdálenosti 30-40 kroků dosud neznámým vrahem a oloupen o hodinky a hotovost Václav PORSCHE, statkář z Doubí, bydlící ve Starém Harcově. Zemřel bez smrtelného zápasu v 31. roce života a zanechal pět nezaopatřených dětí a truchlící manželku, která očekávala šesté dítě. Byl pohřben na hřbitově ve Starém Harcově. Lepší onen svět Ti budiž odměnou za věrný a šlechetný pozemský život. Tento pomník mu postavil jeho tchán Vavřinec Stracke, statkář a obchodník dřevem ve Starém Harcově, v říjnu 1874."

Přehrada Souš - 6,20 km

Údolní přehrada Souš (Darre), ležící na říčce Černá Desná, byla postavena před první světovou válkou jako součást systému retenčních nádrží, majícího chránit oblast pod Jizerskými horami před povodněmi.
Od roku 1974 slouží jako vodárenská nádrž pro zásobování Jablonecka pitnou vodou.Hráz je sypaná zemí, podobně jako přehrada na Bílé Desné. Ostatně, obě přehrady byly stavěny současně (kolaudace obou děl proběhla 18.11.1915), jen práce na stavbě soušské přehrady začaly dříve.
V zátopové oblasti přehrady na Černé Desné se nacházelo 14 domů, jejichž majitelé si je demontovali a přenesli do okolních vesnic. Je zajímavé, že původně projekt počítal s postavením hráze v místě soušského mlýna, ale z úsporných důvodů byla stavba posunuta 600 m proti proudu Černé Desné.
V reakci na protržení přehrady na Bílé Desné (18.9.1916) byl snížen stav hladiny soušské přehrady a v letech 1924-27 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, při které bylo zesíleno těleso hráze, které tak mohlo být zvýšeno o jeden metr. Zvětšil se tak i retenční objem přehrady a dnes může přehrada zadržet i stoletou vodu.
Do začátku sedmdesátých let panoval kolem přehrady čilý ruch, byla zde půjčovna loděk, na březích vyrostly chatky. Dodnes lze na pravém břehu rozeznat základy těchto staveb, jež musely být odstraněny potom, co se přehrada přeměnila na rezervoár pitné vody. Úprava pro vodárenské účely (včetně výstavby úpravny pod přehradou) probíhala v letech 1969-74. Přehrada byla vypuštěna a na dně byly stále patrné základy staveb tehdejší zadní Souše. Z úpravny je voda odváděna podzemním potrubím a zásobuje značnou část Jablonecka.
V květnu 1996 byl do Soušské přehrady vysazen plůdek sivena amerického. Tento druh je velmi odolný vůči zdejšímu kyselému prostředí. Ryby se zde zatím drží a lze je spatřit i na hlavním přítoku do přehrady. Jejich přežití závisí na kyselosti vod v přehradě. Nejen kvůli tomu je Soušská přehrada každé jaro uměle vápněna. Při jarním tání způsobuje překyselená voda vymývání hliníku ze žulového podloží a ten se dostává do nádrže. Po vzoru severských zemí se provádí letecké vápnění. Během dvou dnů je do nádrže schozeno téměř 100 tun mletého vápence. Letadla startují s 2 tunovými dávkami z krkonošského Jestřabí.

Příchovice - 7,00 km

Obec založená v 16.století. Navštívíte-li Příchovice, určitě vás velmi osloví rozhledna Štěpánka, která je jednou z nejstarších v kraji. Jedná se o osmibokou věž se zasklenou vyhlídkovou verandou. Základní kámen byl položen Kamilem z Rohanů v roce 1847. Celá stavba byla dokončena v roce 1892.
Dále zde najdete pseudorománský kostel sv. Víta z r. 1850-54.

Protržená přehrada - 5,30 km

V roce 1996 byla Protržená přehrada na Bílé Desné prohlášena za kulturní památku. Stalo se tak k 80. výročí protržení přehrady. V Riedlově vile proběhla rozsáhlá tématická výstava.
Nyní je na místě bývalé přehrady vyznačena krátká naučná stezka s několika zastávkami. Pár metrů severně od ústí spojovací štoly jsou patrné základy od bývalé turistické Krömerovy boudy, která byla po roce1945 vypálena. Přehrada na Bílé Desné se sypanou hrází se protrhla v září 1916 a zaplavila pod ní ležící obec Desnou. Zahynulo 62 lidí, 33 domů bylo zničeno zcela a 69 domů těžce poškozeno. V Desné je umístěn pamětní kámen, který tehdy přivalila voda. Protržená hráz se šoupátkovou věží (na fotografii) dosud stojí. Tato katastrofa na dlouhou dobu zastavila stavbu sypaných hrází ve světě.

Ptačí kupy - 12,40 km

Budete-li zrovna někdy v Jizerských horách a zatoužíte po klidném místě k odpočinku, ze kterého by byl pěkný výhled, měli bychom pro vás tip. Nedaleko Bedřichova je rozcestí Bílá Kuchyně, kde se napojíte na Oldřichovskou silnici, která vede právě pod Ptačími kupami. Jsou to části skalního masívu, který je součástí přírodní rezervace. A ten výhled! Nenechte si tu nádheru ujít.

Ptačinec - 14,10 km

Ptačinec se vypíná nad Obřím dolem, ve kterém můžete spatřit krásu Mumlavských vodopádů. Obchází ho turistické, cykloturistické a běžecké trasy. V blízkosti se nachází lyžařská střediska, např. Rýžoviště, Harrachov.

Pulečný - 10,40 km

Rozhodnete-li se navštívit místo nesoucí název Pulečný, máte výbornou příležitost poznat okolní kraj z ptačí perspektivy! Stojí zde totiž rozhledna, která dostala jméno Kopanina a ta vám nabídne úžasný rozhled do blízkého okolí.

Pytlácké kameny - 12,20 km

Skupina žulových skal s pěkným rozhledem po Středním jizerském hřebeni. Místo je nazváno po pytlákovi Hennrichovi, který měl pod nimi úkryt a který byl nedaleko od nich zastřelen lesníkem roku 1813.

Rašeliniště Jizery - 12,60 km

Velká Jizerská louka - národní přírodní rezervace v mělkém údolí Jizery. Roste zde kleč, jalovec, smrk, bříza karpatská a další. Nejcennější rašelinná, resp. přírodovědecká lokalita Jizerských hor.

Rašeliniště Na čihadle - 9,30 km

Budete-li se někdy nacházet v Jizerských Horách v prostoru někde mezi vrcholy Jizery a Černé hory, určitě narazíte na několik rašelinišť, z nichž jedno, to nejznámější a také nejnavštěvovanější, se jmenuje Na čihadle. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lovili ptáky na tahu. Toto sedlové vrchoviště bylo r. 1987 vyhlášeno přírodní rezervací. Na tomto místě si na jaře budete připadat jako v ráji. Rozmanitá květena je výsledkem práce matky přírody, která se zde opravdu 'vyřádila'. Jste-li pozornými návštěvníky, můžete si všimnout např. rosnatky okrouhlolisté, kyhanky sivolisté, blatnice bahenní, klikvy žoraviny, vlochyně a mnoha dalších druhů místní flóry. Je zde vyhlídková věž se základními informacemi o vrchovišti.

Rejdický kopec - 8,10 km

Kopec se tyčí nad stejnojmennou krkonošskou vesničkou Rejdice, ležící mezí Tanvaldem a Rokytnicí nad Jizerou. Na úpatí kopce pramení potok Zlatník. Okolí kopce je protkáno nejen řadou turistických a cykloturistických stezek, ale nedaleko se nachází nejedno lyžařské středisko, např. menší v Rejdicích nebo Paseky nad Jizerou s většími sjezdovkami, vleky a běžkařskými stopami.

Řeka Jizera - 13,40 km

Největší tok Jizerských hor (délka 165 km), který pramení na Smrku, dal těmto horám také svůj název.
Protéká Velkou jizerskou loukou a v jedné své části tvoří hranici mezi Českou republikou a Polskem, ústí do řeky Labe.

Rokytnice nad Jizerou - 13,70 km

Město s elektrotechnickým a bavlnářským průmyslem, rekreační a turistické středisko západních Krkonoš, v 16. st. těžba mědi a stříbra, r. 1570 založena sklárna, barokní kostel sv. Michala z let 1752-1759, vystavěn na místě dřevěného z r. 1574, blízko koupaliště, pošta, lyžařské vleky, sjezdovky, trasa pro horská kola, kamenolom.

Rozhledna Královka - 8,40 km

Pravděpodobně nejznámější rozhledna Jizerských hor stojí na nejvyšším místě Maxovského hřebene. Na tomto místě stávala dřevěná věž již v letech 1888 - 1906. Současná rozhledna je z roku 1907 a byla postavena za pouhé 4 měsíce. Věž je vysoká 23,5 m. Pod ní stojící chata je z roku 1936. Název Královka je počeštěným názvem původního německého pojmenování Königova výšina. Nejstarším, občas v některých pramenech používaným názvem vrcholu je Nekraš.

Rozhledna Slovanka - 4,90 km

Slovanka je údajně nejstarší železnou rozhlednou v Čechách. Zasloužily se o ni tři sekce Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory - jablonecká, janovská a hornokamenická. Zakoupily rozhlednu, která stávala jako exponát rakouských železáren na vídeňské výstavě. V květnu 1887 se na Seibtově vrchu (pan Seibt věnoval pozemek na stavbu rozhledny) konalo první stavební řízení a 14. srpna téhož roku již rozhledna stála. Jediný zedník postavil 3 m vysokou podezdívku a dva dělníci během 17 dnů smontovali jedenáctimetrovou věž. Na otevření rozhledny se sešlo na 5000 lidí a na dobrovolném vstupném se vybralo ještě víc, než stála celá stavba i dovoz rozhledny.

Rozhledna Štěpánka - 7,80 km

Kamenná novogotická rozhledna z r. 1847 na vrchu Hvězda nad Příchovicemi (959 m). Dokončena až v r. 1892 a nazvána Štěpánka podle arcivévody Štěpána, protektora stavby císařské silnice z Liberce do Trutnova, budované kolem r. 1847.

Rýžoviště u Harrachova - 13,50 km

K tomuto místu se dostanete po žluté značce, na kterou se můžete napojit u můstku pod Mumlavským vodopádem. Rýžoviště se řadí k nejstarším osadám v Krkonoších a kdysi dávno se zde těžily rudy. Nalezli byste zde tkalcovnu a sklářskou huť. V dnešní době zde však naleznete spíše hotely a penziony, nabízející ubytování pro turisty, rekreanty či sportovce. Největší ráj je tu však v zimě pro lyžaře, kdy jsou všechny vleky a sjezdovky v okolí v provozu. Tak neváhejte!

 

map-czech

Související články:

Tipy na výlety do Jizerských hor a Krkonoš s ubytováním na ranči u koní
Ubytování a tipy na výlety Jizerské hory a Krkonoše seznam A-E
Ubytování a tipy na výlety Jizerské hory a Krkonoše seznam F-K
Ubytování a tipy na výlety Jizerské hory a Krkonoše seznam S-Ž


 

Ubytování v penzionu v Jizerských horách

vítejte Cesky Polski Deutsch English Nederlands Français

 

Penzion U potoka - ubytování Jizerské Hory & Krkonoše | Sitemap | Webdesign & SEO - Atweb

Partneři: Dovolená Itálie bungalovy a hotely | Garážová vrata a brány | Levné ubytování penziony a hotely ČR | Přepravníky a přívěsy pro koně | Anglonubijská koza | Anglo-Nubian Goat | Originální české speciality na grilu a z udírny | Chov Anglo-nubijských koz | Domeny na prodej - Domain for sale